W-02 Vari Eze

Koncem osmdesátých let minulého století se úspěšný konstruktér letounu W-01 Brouček Vladislav Verner setkal s věhlasným americkým konstruktérem neortodoxních letadel Elbertem (Burtem) Rutanem, který měl velké zkušenosti s návrhem a stavbou letadel „kachní“ koncepce – tedy s výškovým kormidlem nikoliv na ocase, ale na přídi letounu. Toto inspirativní setkání přivedlo našeho konstruktéra na myšlenku postavit letadlo této koncepce, která je v našich končinách spíše ojedinělá.

Rutanovu celolaminátovou „kachnu“ VariEze s tlačným motorem Vladislav Verner přepracoval a upravil na naše podmínky a při využití stávajících, u nás dostupných materiálů. Hlavní myšlenkou nicméně zůstalo vyzkoušet kompozitní materiály, zde tedy sklolaminát v podobě sendviče s plným pěnovým jádrem (křídlo, vodorovná příďová plocha a svislé ocasní plochy). Tato technologie umožňuje při amatérské stavbě značně snížit počet potřebných konstrukčních dílů, což ji zjednoduší a zrychlí.

Vystavený exponát

Na stavbě Vari Eze se také podílelo několik kamarádů z řad leteckých nadšenců, kterým samozřejmě patří velké poděkování za úsilí a pomoc. I když zpočátku vše šlo podle plánu, jako každý takový experiment, i Vernerova „varieza“ přinesla různá úskalí a problémy, jež bylo třeba řešit. Tím se ovšem vzdaloval i termín dokončení. S přibývajícími roky však staviteli ubývaly síly a dokončení tohoto stroje jsme se tak již bohužel nedočkali. 5. února 2012 odešel Vláďa Verner do leteckého nebe. Rozpracovaná konstrukce je však ukázkou jeho pečlivosti a preciznosti práce v amatérských podmínkách.